Analyzing Foreign Policy Crises in Turkey
TÜBİTAK /SOBAG 1001 Projesi / Proje No. 112K172
Türkiye'de Dış Politika Krizlerinde Karar Verme ve Kriz Yönetimi Süreç Analizi

logotdp

Üye Giriş

Sitemize Hoş Geldiniz

Yine Bekleriz, Dileriz Yararlı Olmuştur...

  • Üye Kayıt
Fuat Aksu

Fuat Aksu

Özlem Doruk, Zorlayıcı Diplomasi Örneği Olarak Suriye Krizi,  YTÜ SBU Lisans Bitirme Tezi, 2007.

 

ÖZET

Güç kullanımı uzun yıllar devletler tarafından politik çıkarlara ulaşmak için bir araç olarak kullanılmıştır. Güç kullanımının yasaklanması ise, BM Antlaşması ile gerçekleşmiş ve birtakım istisnalar dışında yasaklanmıştır. Öte yandan devletler uluslararası olaylara yön vermek amacıyla gücü farklı şekillerde kullanabilmektedir. Bunlardan biri gerçek güç kullanımı, diğeri ise gizli güç kullanımı ya da gücün zorlayıcı kullanımı’dır. Gerçek güç kullanımının en yoğun ve kapsamlı şekli olan savaş ile gücün zorlayıcı kullanımı olarak ele alınan caydırıcılık ve zorlama devletlerin dış politika arası olarak kullandıkları belli başlı yöntemlerdir. Bunlardan zorlama yöntemi, aktörlerin amaçlarına göre şantaj ve zorlayıcı diplomasi olmak üzere iki farklı strateji bağlamında değerlendirilmektedir.

Beste Güleryüz, "Uluslararası Hukuk Açısından İsral'in Mavi Marmara Gemisine Müdahalesi", YTÜ SBU Lisans Bitirme Tezi, 2013.

 

ÖZET
31 Mayıs 2010’da kıyıdan yaklaşık 70 km açıklıkta İsrail, İnsani Yardım Konvoyu’na silahlı müdahalede bulunmuştur. Bu müdahalenin açık denizde olması sebebiyle pek çok uluslararası hukuk kuralının ihlal edildiği iddia edilmiştir. Bu iddiaların incelenmesi amacıyla yapılan bu çalışmada, öncelikli olarak uluslararası hukuk kuralları incelenmiş ve daha sonra devletlerin iddialarına yer verilerek konu hakkında ayrıntılı bir açıklama yapılmıştır.
Çarşamba, 17 Nisan 2013 19:05

Hava Kuvvetleri Komutanları

 

HAVA KUVVETLERİ KOMUTANLARI
 NUMARASI GÖREV SÜRESİ HV.K.K
BAŞLANGIÇ TARİHİ BİTİŞ TARİHİ ADI SOYADI
1 4 Şubat 1944 7 Haziran 1950 M.Zeki DOĞAN
2 12 Haziran 1950 20 Nisan 1953 Muzaffer GÖKSENİN
3 21 Nisan 1953 23 Eylül 1957 Fevzi UÇANER
4 17 Ekim 1957 1 Mayıs 1959 H. Suphi GÖKER
5 1 Mayıs 1959 27 Mayıs 1960 Tekin ARIBURUN
6 27 Mayıs 1960 4 Ağustos 1960 İhsan ORGUN
7 4 Ağustos 1960 1 Haziran 1961 İrfan TANSEL
8 1 Haziran 1961 19 Haziran 1961 Süleyman TULGAN
9 19 Haziran 1961 16 Ağustos 1968 İrfan TANSEL
10 18 Ağustos 1968 29 Ağustos 1969 Reşat MATER
11 29 Ağustos 1969 25 Ağustos 1973 Muhsin BATUR
12 25 Ağustos 1973 5 Mart 1976 Emin ALPKAYA
13 24 Nisan 1976 23 Temmuz 1976 Cemil ENGİN
14 23 Temmuz 1976 21 Ağustos 1978 Ethem R. AYAN
15 21 Ağustos 1978 6 Aralık 1983 Tahsin ŞAHİNKAYA
16 6 Aralık 1983 22 Ağustos 1986  Halil SÖZER
17 22 Ağustos 1986   22 Ağustos 1988 Cemil ÇUHA
18 22 Ağustos 1988 20 Ağustos 1990 Safter NECİOĞLU
19 20 Ağustos 1990  20 Ağustos 1992 Siyami TAŞTAN
20 20 Ağustos 1992  18 Ağustos 1995 HALİS BURHAN
21 18 Ağustos 1995 28 Ağustos 1997 Ahmet ÇÖREKÇİ
22 28 Ağustos 1997 25 Ağustos 1999 İlhan KILIÇ
23 25 Ağustos 1999  23 Ağustos 2001  Ergin CELASİN
24  23 Ağustos 2001  27 Ağustos 2003 Cumhur ASPARUK
25 27 Ağustos 2003 25 Ağustos 2005 H.İbrahim FIRTINA
26 25 Ağustos 2005 23 Ağustos 2007 Faruk CÖMERT
27 23 Ağustos 2007 25 Ağustos 2009 Aydoğan BABAOĞLU
28  25 Ağustos 2009 29 Temmuz 2011 Hasan AKSAY
29 4 Ağustos 2011   Mehmet ERTEN
30      
31      

 

Çarşamba, 17 Nisan 2013 19:03

Deniz Kuvvetleri Komutanları

 

DENİZ KUVVETLERİ KOMUTANLARI
 NUMARASI GÖREV SÜRESİ DZ.K.K
BAŞLANGIÇ TARİHİ BİTİŞ TARİHİ ADI SOYADI
1 1 Temmuz 1949 6 Haziran 1950 Mehmet Ali ÜLGEN
2 13 Haziran 1950 12 Eylül 1957 Sadık ALTINCAN 
3 12 Eylül 1957 2 Temmuz 1960 Fahri S.KORUTÜRK 
4 20 Haziran 1960 20 Haziran 1961  Zeki ÖZAK
5 20 Haziran 1961  16.08.1968 Necdet URAN 
6 16 Haziran 1968 30 Ağustos 1972 Celal EYİCEOĞLU 
7 30 Ağustos 1972 23 Ağustos 1974 Kemal KAYACAN 
8 23 Ağustos 1974 9 Ağustos 1977 Hilmi FIRAT
9 9 Ağustos 1977 10 Ağustos 1980 Bülend ULUSU 
10 10 Ağustos 1980 6 Aralık 1983 Nejat TÜMER 
11 6 Aralık 1983 22 Ağustos 1986 Zahit ATAKAN 
12 22 Ağustos 1986 22 Ağustos 1988 Emin GÖKSAN 
13 22 Ağustos 1988 20 Ağustos 1990 Orhan KARABULUT 
14 20 Ağustos 1990 20 Ağustos 1992  İrfan TINAZ 
15 20 Ağustos 1992 18 Ağustos 1995  Vural BAYAZIT 
16 18 Ağustos 1995 29 Ağustos 1997 Güven ERKAYA 
17 29 Ağustos 1997 26 Ağustos 1999 Salim DERVİŞOĞLU 
18 26 Ağustos 1999 24 Ağustos 2001 İlhami ERDİL 
19 24 Ağustos 2001 28 Ağustos 2003 Bülent ALPKAYA 
20 28 Ağustos 2003 26 Ağustos 2005  Özden ÖRNEK 
21 26 Ağustos 2005 24 Ağustos 2007 Yener KARAHANOĞLU 
22 24 Ağustos 2007  26 Ağustos 2009 Metin ATAÇ 
23  26 Ağustos 2009 29 Temmuz 2011 Uğur YİĞİT 
24 4 Ağustos 2011   E. Murat BİLGEL
25      
25      

 

Çarşamba, 17 Nisan 2013 19:00

Kara Kuvvetleri Komutanları

 

KARA KUVVETLERİ KOMUTANLARI
 NUMARASI GÖREV SÜRESİ K.K.K.
BAŞLANGIÇ TARİHİ BİTİŞ TARİHİ ADI SOYADI
1 1 Temmuz 1949 5 Haziran 1950 Mehmet Nuri YAMUT
2 6 Haziran 1950 7 Mayıs 1951 Kurtcebe NOYAN
3 28 Aralık 1951 15 Ocak 1954 Şükrü KANATLI
4 6 Nisan 1954 28 Mayıs 1954 Ahmet Nurettin BARANSEL
5 10 Temmuz 1954 25 Nisan 1955 Abdülkadir SEVEN
6 13 Eylül 1955 6 Haziran 1956 İ.Hakkı TUNABOYLU
7 25 Haziran 1956 16 Eylül 1957 Ahmet Nurettin AKNOZ
8 30 Kasım 1957 28 Temmuz 1958 İ.Necati TACAN
9 1 Ağustos 1958 21 Ağustos 1958 Mustafa Rüştü ERDELHUN
10 21 Ağustos 1958 2 Haziran 1960 Cemal GÜRSEL
11 3 Haziran 1960 2 Ağustos 1960 Cevdet SUNAY
12 4 Ağustos 1960 6 Ocak 1961 Mehmet Muzaffer ALANKUŞ
13 6 Mart 1961 26 Haziran 1961 Celal ALKOÇ
14 31 Ağustos 1961 23 Şubat 1962 Muhittin ÖNÜR
15 23 Şubat 1962 28 Ağustos 1964 Mehmet Ali KESKİNER
16 28 Ağustos 1964 15 Mart 1966 A.Cemal TURAL
17 21 Mart 1966 23 Ağustos 1968 Ahmet Refik YILMAZ
18 23 Ağustos 1968 16 Mart 1969 Memduh TAĞMAÇ
19 18 Mart 1969 28 Ağustos 1969 Fikret ESEN
20 28 Ağustos 1969 28 Ağustos 1970 Nazmi KARAKOÇ
21 28 Ağustos 1970 28 Ağustos 1972 Ö.Faruk GÜRLER
22 28 Ağustos 1972 7 Mart 1973 Semih SANCAR
23 7 Mart 1973 1 Nisan 1976 Eşref AKINCI
24 29 Mart 1976 1 Haziran 1977 N.Kemal ERSUN
25 1 Haziran 1977 4 Eylül 1977 Semih SANCAR
26 5 Eylül 1977 6 Mart 1978 Kenan EVREN
27 9 Mart 1978 1 Temmuz 1983 Nurettin ERSİN
28 1 Temmuz 1983 6 Aralık 1983 Necdet ÜRUĞ
29 6 Aralık 1983 12 Ağustos 1985 Ali Haydar SALTIK
30 12 Ağustos 1985 2 Temmuz 1987 Necdet ÖZTORUN
31 2 Temmuz 1987 24 Temmuz 1987 Necip TORUMTAY
32 24 Temmuz 1987 1 Eylül 1989 M.Kemal YAMAK
33 23 Ağustos 1989 6 Aralık 1990 Doğan GÜREŞ
34 1 Ocak 1991 30 Ağustos 1993 Muhittin FİSUNOĞLU
35 30 Ağustos 1993 30 Ağustos 1994 İsmail H.KARADAYI
36 30 Ağustos 1994 27 Ağustos 1996 M.Hikmet BAYAR
37 27 Ağustos 1996 28 Ağustos 1997 Hikmet KÖKSAL
38 28 Ağustos 1997 27 Ağustos 1998 Hüseyin KIVRIKOĞLU
39 27 Ağustos 1998 25 Ağustos 2000 Atilla ATEŞ
40 27 Ağustos 2000 29 Ağustos 2002 Hilmi ÖZKÖK
41 27 Ağustos 2002 29 Ağustos 2004 Aytaç YALMAN
42 29 Ağustos 2004 25 Ağustos 2006 Yaşar BÜYÜKANIT
43 25 Ağustos 2006 27 Ağustos 2008 İlker BAŞBUĞ
44 27 Ağustos 2008 25 Ağustos 2010 Işık KOŞANER
45 25 Ağustos 2010 29 Temmuz 2011 Erdal CEYLANOĞLU
46 29 Temmuz 2011 4 Ağustos 2011 Necdet ÖZEL
47 10 Ağustos 2011   Hayri KIVRIKOĞLU
48      
49      
50      

 

Çarşamba, 17 Nisan 2013 18:51

Milli Güvenlik Kurulu Toplantı Dönemleri

 

MİLLİ GÜVENLİK KURULU
  DÖNEM NUMARASI NUMARASI GÖREV SÜRESİ   MGK GENEL SEKRETERİ
  BAŞLANGIÇ TARİHİ BİTİŞ TARİHİ ADI SOYADI
1933-1949  Dönemi "Yüksek Müdafaa Meclisi Umumi Katipliği" 1 9 Nisan 1938 28 Ağustos 1939 Tevfik ERDÖNMEZ
2 28 Ağustos 1939 13 Haziran 1940 Galip TÜRKER
3 13 Haziran 1940 21 Nisan 1941 M.Rasim AKTAĞUN
4 1 Nisan 1942 9 Ağustos 1942 Hüseyin Avni ÜLER
5 18 Mart 1943 1 Mayıs 1945 Mümtaz AKTAY
6 3 Mayıs 1945 14 Temmuz 1945 M.Rıfat MATARACI
7 28 Şubat 1946 10 Nisan 1946 Muzaffer ERGÜDER
8 10 Nisan 1946 14 Temmuz 1948 Fuat ERDEM
9 27 Eylül 1948 1 Temmuz 1949 Kurtcebe NOYAN
1949-1962 Dönemi "Milli Savunma Yüksek Kurulu ve Genel Sekreterliği" 10 11 Temmuz 1949 28 Nisan 1950 Yümnü ÜRESİN
11 25 Mayıs 1950 6 Haziran 1950 Kurtcebe NOYAN
12 13 Haziran 1950 6 Eylül 1951 Mahmut BERKÖZ
13 4 Ekim 1951 5 Kasım 1952 İzzet AKSALUR
14 5 Kasım 1952 29 Eylül 1955 Nazmi ATAÇ
15 24 Ocak 1956 29 Ağustos 1956 Enver AKA
16 4 Eylül 1956 31 Temmuz 1959 Selahattin SELIŞIK
17 10 Eylül 1959 4 Ağustos 1960 Vedat GARAN
18 16 Eylül 1960 28 Kasım 1960 Celal ERİKAN
19 29 Kasım 1960 12 Şubat 1961 Mahmut DEMİRCİOĞLU
20 13 Şubat 1961 24 Eylül 1961 Tarık DEMİROĞLU
21 25 Eylül 1961 18 Ekim 1961 Nüzhet AKINCILAR
1962'den sonra ise "Milli Güvenlik Kurulu ve Milli Güvenlik Kurulu Genel Sekreterliği" olarak isimlendirildiğini görüyoruz. 22 23 Kasım 1961 14 Ağustos 1962 M. Şevket OZAN
23 14 Ağustos 1962 11 Temmuz 1966 Refet ÜLGENALP
24 18 Temmuz 1966 30 Ağustos 1969 Kemalaetin GÖKAKIN
25 30 Ağustos 1969 30 Ağustos 1970 Haydar OLCAYNOYAN
26 28 Ağustos 1970 28 Ağustos 1972 Emin ALPKAYA
27 28 Ağustos 1972 30 Ağustos 1975 Nahit ÖZGÜR
28 24 Ağustos 1975 1 Ocak 1976 N. Kemal ERSUN
29 5 Ocak 1976 30 Ağustos 1977 Nurettin ERSİN
30 5 Eylül 1977 24 Ağustos 1978 Tahsin ŞAHİNKAYA
31 25 Ağustos 1978 8 Ağustos 1980 Arif AKDOĞANLAR
32 18 Ağustos 1980 8 Ekim 1980 Halil SÖZER
33 8 Ekim 1980 30 Ağustos 1981 Talat ÇETİNELİ
34 24 Ağustos 1981 30 Ağustos 1985 Halit Nusret TOROSLU 
35 19 Ağustos 1985 20 Ağustos 1986 Orhan KARABULUT
36 21 Ağustos 1986 30 Ağustos 1987 Hüsnü ÇELENKLER
37 26 Ağustos 1987 22 Ağustos 1988 İrfan TINAZ
38 22 Ağustos 1988 30 Ağustos 1990 Sabri YİRMİBEŞOĞLU
39 21 Ağustos 1990 30 Ağustos 1992 Nezihi ÇAKAR
40 21 Ağustos 1992 9 Ağustos 1993 Ahmet ÇÖREKÇİ
41 22 Ağustos 1993 17 Ağustos 1995 Doğan BAYAZIT
42 17 Ağustos 1995 27 Ağustos 1997 İlhan KILIÇ
43 27 Ağustos 1997 24 Ağustos 1999 Ergin CELASİN
44 27 Ağustos 1999 26 Ağustos 2001 Cumhur ASPARUK
45 26 Ağustos 2001 26 Ağustos 2003 Tuncer KILINÇ
46 26 Ağustos 2003 16 Ağustos 2004 Şükrü SARIIŞIK
47 1 Ekim 2004 16 Temmuz 2007 M. Yiğit ALPOGAN
48 1 Kasım 2007 25 Ocak 2010 Tahsin BURCUOĞLU
49 1 Nisan 2010 26 Nisan 2012 Serdar KILIÇ
50 27 Nisan 2012   Muammer TÜRKER
51      
52      

 

Çarşamba, 17 Nisan 2013 18:43

Cumhuriyet Dönemi Cumhurbaşkanları

 

T.C.

CUMHURBAŞKANLARI

 

 
No BAŞLANGIÇ TARİHİ BİTİRİŞ TARİHİ ADI SOYADI
1 23 Kasım 1923 10 Kasım 1938 MUSTAFA KEMAL ATATÜRK
2 11 Kasım 1938 22 Mayıs 1950 İSMET İNÖNÜ
3 22 Mayıs 1950 27 Mayıs 1960 CELAL BAYAR
4 27 Mart 1960 28 Mart 1966 CEMAL GÜRSEL
5 28 Mart 1966 28 Mart 1973 CEVDET SUNAY
6 6 Nisan 1973 6 Nisan 1980 FAHRİ KORUTÜRK
7 9 Kasım 1982 9 Kasım 1989 KENAN EVREN
8 9 Kasım 1989 17 Nisan 1993 TURGUT ÖZAL
9 16 Mayıs 1993 16 Mayıs 2000 SÜLEYMAN DEMİREL
10 16 Mayıs 2000 28 Ağustos 2007 AHMET NECDET SEZER
11 28 Ağustos 2007   ABDULLAH GÜL
       
       
      LİSTE ADI "CUMHUR"
  * KAYNAK TC CUMHURBAŞKANLIĞI RESMİ WEB SAYFASI    

 

Salı, 16 Nisan 2013 19:31

Genel Kurmay Başkanları Listesi

Genelkurmay Başkanları Listesi

 

 

GENEL KURMAY BAŞKANLARI
 NUMARASI GÖREV SÜRESİ GNKUR BŞK.
BAŞLANGIÇ TARİHİ BİTİŞ TARİHİ ADI SOYADI
1 3 Kasım 1920 10 Kasım 1921 İSMET İNÖNÜ
2 3 Nisan 1921 12 Ocak 1944 FEVZİ ÇAKMAK
3 12 Ocak 1944 30 Temmuz 1946 M. KAZIM ORBAY
4 1 Ağustos 1946 8 Haziran 1949 SALİH OMURTAK
5 10 Haziran 1949 6 Haziran 1950 A. NAFİZ GÜRMAN
6 5 Haziran 1950 10 Nisan 1954 M. NURİ YAMUT
7 28 Mayıs 1954 25 Ağustos 1955 A. NURETTİN BARANSEL
8 25 Ağustos 1955 10 Ekim 1957 İ. HAKKI TUNABOYLU
9 11 Ekim 1957 22 Ağustos 1958 İ. FEYZİ MENGÜÇ
10 23 Ağustos 1958 27 Mayıs 1960 M. RÜŞTÜ ERDELHUN
11 3 Haziran 1960 4 Ağustos 1960 RAGIP GÜMÜŞPALA
12 4 Ağustos 1960 16 Mart 1966 CEVDETSUNAY
13 16 Mart 1966 16 Mart 1969 A. CEMAL TURAL
14 16 Mart 1969 29 Ağustos 1972 MEMDUH TAĞMAÇ
15 29 Ağustos 1972 6 Mart 1973 Ö. FARUK GÜRLER
16 6 Mart 1973 7 Mart 1978 SEMİH SANCAR
17 7 Mart 1978 1 Temmuz 1983 A. KENAN EVREN
18 1 Temmuz 1983 6 Aralık 1983 NURETTİN ERSİN
19 6 Aralık 1983 2 Temmuz 1987 M.NECDET ÜRUĞ
20 24 Temmuz 1987 3 Aralık 1990 NECİP TORUMTAY
21 6 Aralık 1990 30 Ağustos 1994 DOĞAN GÜREŞ
22 30 Ağustos 1994 30 Ağustos 1998 İ.HAKKI KARADAYI
23 30 Ağustos 1998 28 Ağustos 2002 HÜSEYİN KIVRIKOĞLU
24 28 Ağustos 2002 28 Ağustos 2006 HİLMİ ÖZKÖK
25 28 Ağustos 2006 28 Ağustos 2008 YAŞAR BÜYÜKANIT
26 28 Ağustos 2008 27 Ağustos 2010 İlker BAŞBUĞ
27 27 Ağustos 2010 29 Temmuz 2011 Işık KOŞANER
28 29 Temmuz 2011   Necdet ÖZEL
29      
30      

 

Salı, 16 Nisan 2013 19:23

Savunma Bakanları Listesi

 

SAVUNMA BAKANLARI
 NUMARASI GÖREV SÜRESİ SAVUNMA BAKANI
BAŞLANGIÇ TARİHİ BİTİŞ TARİHİ ADI SOYADI
1 3 Mayıs 1920 5 Ağustos 1921 Mustafa Fevzi ÇAKMAK
2 5 Ağustos 1921 10 Ocak 1922 İbrahim Refet BELE
3 10 Ocak 1922 21 Kasım 1924 Kazım ÖZALP
4 22 Kasım 1924 3 Mart 1925 Ali Fethi OKYAR
5 4 Mart 1925 1 Kasım 1927 Mehmet Recep PEKER
6 1 Kasım 1927 25 Aralık 1930 Mustafa Abdülhalik RENDA
7 29 Aralık 1930 1 Mart 1935 Zekai APAYDIN
  1 Mart 1935 18 Ocak 1939 Kazım ÖZALP
8 18 Ocak 1939 5 Nisan 1940 Ahmet Naci TINAZ
9 5 Nisan 1940 12 Kasım 1941 Saffet ARIKAN
10 12 Kasım 1941 7 Ağustos 1946 Ali Rıza ARTUNKAL
11 7 Ağustos 1946 5 Eylül 1947 Cemil Cahit TOYDEMİR
12 5 Eylül 1947 5 Haziran 1948 Münir BİRSEL
13 5 Haziran 1948 10 Haziran 1948 Hasan SAKA (Vekaleten)
14 10 Haziran 1948 22 Mayıs 1950 Hüsnü ÇAKIR
15 22 Mayıs 1950 9 Mart 1951 Refik Şevket İNCE
16 9 Mart 1951 10 Kasım 1952 Ahmet Hulusi KÖYMEN
17 10 Kasım 1952 1 Kasım 1953 Ali Seyfi KURTBEK
18 1 Kasım 1953 17 Mayıs 1954 Kenan YILMAZ
19 17 Mayıs 1954 15 Eylül 1955 İbrahim Ethem MENDERES
20 15 Eylül 1955 9 Aralık 1955 Mehmet Fuad KÖPRÜLÜ(Vekaleten)
21 9 Aralık 1955 28 Temmuz 1957 Adnan MENDERES(Vekaleten)
22 28 Temmuz 1957 19 Ocak 1958 Hasan Şemi ERGİN
  19 Ocak 1958 27 Mayıs 1960 İbrahim Ethem MENDERES
23 30 Mayıs 1960 9 Haziran 1960 Cemal GÜRSEL
24 9 Haziran 1960 22 Ekim 1960 Fahrettin ÖZDİLEK
25 22 Ekim 1960 5 Ocak 1961 Hüseyin ATAMAN
26 5 Ocak 1961 3 Temmuz 1961 Muzaffer ALANKUŞ
27 20 Kasım 1961 20 Şubat 1965 İlhami SANCAR
28 20 Şubat 1965 10 Ağustos 1965 Hasan DİNÇER
29 10 Ağustos 1965 27 Ekim 1965 Mustafa Hazım DAĞLI
30 27 Ekim 1965 26 Mart 1971 Ahmet TOPALOĞLU
31 26 Mart 1971 22 Mayıs 1972 Ferit MELEN
32 22 Mayıs 1972 15 Nisan 1973 Mehmet İZMEN
  15 Nisan 1973 26 Ocak 1974 İlhami SANCAR
33 26 Ocak 1974 17 Kasım 1974 Hasan Esat IŞIK
  17 Kasım 1974 31 Mart 1975 İlhami SANCAR
  31 Mart 1975 21 Haziran 1977 Ferit MELEN
  21 Haziran 1977 21 Temmuz 1977 Hasan Esat IŞIK
34 21 Temmuz 1977 18 Ekim 1977 Sadettin BİLGİÇ
35 14 Ekim 1977 28 Ekim 1977 Cihat BİLGEHAN (Vekaleten)
36 1 Kasım 1977 5 Ocak 1978 Turhan KAPANLI
  5 Ocak 1978 16 Ocak 1979 Hasan Esat IŞIK
37 16 Ocak 1979 12 Kasım 1979 Neşet AKMANDOR
38 12 Kasım 1979 12 Eylül 1980 Ahmet İhsan BİRİNCİOĞLU
39 20 Eylül 1980 13 Aralık 1983 Ümit Haluk BAYÜLKEN
40 13 Aralık 1983 21 Aralık 1987 Zeki YAVUZTÜRK
41 21 Aralık 1987 30 Mart 1989 Ercan VURALHAN
42 30 Mart 1989 19 Ekim 1990 İ.Safa GİRAY
43 19 Ekim 1990 28 Ekim 1990 Güneş TANER(Vekaleten)
44 28 Ekim 1990 22 Şubat 1991 Hüsnü DOĞAN
45 1 Mart 1991 23 Haziran 1991 Mehmet YAZAR
46 23 Haziran 1991 20 Kasım 1991 H.Barlas DOĞU
47 20 Kasım 1991 24 Ekim 1993 Nevzat AYAZ
48 24 Ekim 1993 5 Ekim 1995 Mehmet GÖLHAN
49 5 Ekim 1995 6 Mart 1996 Vefa TANIR
50 6 Mart 1996 28 Haziran 1996 M.Oltan SUNGURLU
51 28 Haziran 1996 30 Haziran 1997 Turhan TAYAN
52 30 Haziran 1997 11 Ocak 1999 İsmet SEZGİN
53 11 Ocak 1999 28 Mayıs 1999 Hikmet Sami TÜRK
54 28 Mayıs 1999 18 Kasım 2002 Sabahattin ÇAKMAKOĞLU
55 19 Kasım 2002 7 Temmuz 2011 M. Vecdi GÖNÜL
56 7 Temmuz 2011   İsmet YILMAZ

 

Salı, 16 Nisan 2013 19:17

Dışişleri Müsteşarları Listesi

 

DIŞİŞLERİ MÜSTEŞARLARI
 NUMARASI GÖREV SÜRESİ DIŞİŞLER MÜSTEŞARI
BAŞLANGIÇ TARİHİ BİTİŞ TARİHİ ADI SOYADI
1 25 Nisan 1920 3 Eylül 1923 Suat Bey [Davaz]
2 4 Eylül 1923 27 Şubat 1926 Tevfik Kamil Bey [Koperler]
3 27 Şubat 1926 22 Ağustos 1926 Ahmet Hikmet [Müftüoğlu]
4 22 Ağustos 1926 26 Ekim 1927 Ali Şevki [Berker]
5 1 Temmuz 1929 16 Ağustos 1943 Numan Fırat [Menemencioğlu]
6 16 Ağustos 1943 15 Ekim 1945 Cevat Açıkalın
7 15 Ekim 1945 25 Ağustos 1947 Feridun Cemal Erkin
8 25 Ağustos 1947 16 Temmuz 1949 Fuat Carım
9 16 Temmuz 1949 20 Şubat 1952 Faruk Zihni Akdur
10 20 Şubat 1952 26 Ağustos 1954 Cevat Açıkalın
11 26 Ağustos 1954 2 Nisan 1957 Muharrem Nuri Birgi
12 2 Nisan 1957 12 Mart 1960 Melih Esenbel
13 12 Mart 1960 30 Mayıs 1960 Selim Fuat Sarper
14 30 Mayıs 1960 16 Ağustos 1960 Zeki Kuneralp
15 16 Ağustos 1960 28 Mart 1963 Namık Yolga
16 28 Mart 1963 5 Ekim 1964 Fuat Bayramoğlu
17 5 Ekim 1964 10 Temmuz 1966 Ümit Haluk Bayülken
18 10 Temmuz 1966 4 Ağustos 1969 Zeki Kuneralp
19 4 Ağustos 1969 25 Nisan 1972 Orhan Eralp
20 25 Nisan 1972 11 Eylül 1974 İsmail Erez
21 11 Eylül 1974 6 Temmuz 1979 Şükrü Elekdağ
22 6 Temmuz 1979 27 Ağustos 1980 Özdemir Yiğit
24 27 Ağustos 1980 2 Eylül 1982 Kamuran Gürün
25 2 Eylül 1982 18 Ocak 1985 Ercüment Yavuzalp
26 18 Ocak 1985  Ocak 1987 Nezdet Tezel
27  Ocak 1987  Temmuz 1989 Nüzhet Kandemir
28  Temmuz 1989  Haziran 1991 Tugay Özçeri
29  Haziran 1991  Mayıs 1995 Özdem Sanberk
30  Temmuz 1995  Ekim 1997 Onur Öymen
31  Kasım 1997  Mart 2000 Korkmaz Haktanır
32  Mart 2000  Eylül 2001 Faruk Loğoğlu
33  1 Ekim 2001 28 Kasım 2004 Uğur Ziyal
34 1 Aralık 2004 15 Aralık 2006 Ali Tuygan
35 15 Aralık 2006 25 Ağustos 2009 Ertuğrul Apakan
36 25 Ağustos 2009   Feridun Sinirlioğlu
37      
38      

 

Site İstatistikleri

Bugün65
Dün378
Bu Hafta837
Bu Ay5209
Toplam408540

Visitor Info


Who Is Online

1
Online

Çarşamba, 11 Aralık 2019 03:29

S5 Quick Contact

S5 Box

Üye Giriş

Sitemize Hoş Geldiniz

Yine Bekleriz, Dileriz Yararlı Olmuştur...